Škriatok - strih na detskú čiapku.

Pred časom som kúpila z Anglicka nádherné látky. Jemnučké a nádherné úplety z biobavlny. Na Slovensku ani v Čechách ich nenájdete a to je veľká škoda. Keďže som bola dievča šetrivé, objednala som len kde tu kúsok a preto som sa rozhodla ušiť doplnky ;) Táto škriatkovská čiapka je ozaj milý a praktický kúsok. Je podšitá barančekom z biobavlny a celý výsledok je jednoducho ňuňu na zimu. Strih si jednoducho stiahnete zdarma. Dostupný je vo veľkostiach 38 - 46 (obvod hlavy).

DSCF9784-2jpg

Skôr, než začnete šiť.

Táto čiapka je jednoduchá a máte ju hotovú za chvíľu. Ale váš stroj musí vedieť dobre šiť úplety. Ak to nezvláda, budete sa trápiť a výsledok nebude pekný. Švy sa môžu vlniť a neposlúchať. Preto si urobte najprv test na malej vzorke látky – zošite 2 úplety a urobte oblúčik pružným stehom. Začistite ho. Ak sa vám látka vlní, skúste rôzne nastavenia, až kým budete spokojné.

Tento test naozaj odporúčam. Môj starý stroj ma veľmi hneval, s týmto novým to ide skvelo. Takže to nie je tak o vašich schopnostiach, ako o technike :D

Extra tip: Dobrý článok, ako šiť úplety bez overlocku, nájdete tu

Čo budete potrebovať:

  • 30 cm látky typu baranček – ja som použila skvelý biobavlný úplet
  • 30 cm dizajnového úpletu
  • niť zodpovedajúcej farby

Strih

Strih na škriatkovskú čiapku zdarma nájdete tu. Stiahnite si PDF, vytlačte si ho. Pozor na nastavenia tlačiarne. PDF tlačte v skutočnom rozmere, neprispôsobujte veľkosť tlačiarni. Zmenilo by vám rozmery. Kontrola správnosti: Diel č. 2 má dĺžku presne 21 cm. Strany zlepte lepiacou páskou a vystrihnite.

Striháme

  • Diel č. 1 – 2x z dizajnovej látky + 2x z barančeka (samozrejme striháme zrkadlovo) – pridávame O,7 cm na švy.
  • Diel č. 2 – 2x dizajnová látka. V tomto prípade nepridávame na švy.

DSCF9784jpgjpg

Šijeme 

Šnúrky

Najprv si pripravíme šnúrky. Látku preložíte na polovicu a strany opäť zložíte tak, aby ste okraje schovali vnútri (ako pri šikmom pásiku). Prežehlíte alebo ručne nahrubo zošite. Prešite strojom rovným stehom.

Vnútorný šev

Zošijeme diely dizajnovej látky a začistíme. To isté urobíme s barančekom, avšak v zadnej časti si necháme cca 5 cm nezošitý úsek. Cez ten budeme čiapku prevracať, keď diely spojíme.

Zošitie vnútorného a vonkajšieho dielu

Položte vnútornú a vonkajšiu časť čiapky k sebe. Ručne nahrubo prišijeme šnúrky na značky na „uškách“ na vnútorný diel tak, aby smerovali dovnútra čiapky. Prešite po obvode elastickým stehom (cikcak) a začistite okraje.

Dokončenie čiapky

Cez ponechaný otvor vo vnútornej časti čiapku prevráťte. Otvor zašite ručte matracovým neviditeľným stehom.

A hotovo!