5 vecí, ktoré vám uľahčia príchod bábätka

Alebo milé čítanie počas tehotenstva, veľký pomocník v prvých dňoch... Ja som síce otehotnela až po 30, ale v svojom okolí som veľa bábätiek nezažila. Tak som zháňala informácie. O tých dnes síce na internete nie je núdza. Ale pokiaľ hľadáte niečo naozaj relevantné týkajúce sa prípravy na pôrod, dojčenia či starostlivosti o bábätko, vrelo odporúčam tieto linky:

1) Rodičovstvo. Rodičovské kurzy sú dnes trendy. Nie každý je kvalitný. Ja si neviem vynachváliť baby z centra pre rodinu Kvapka. Psychologičky, duly a laktačné poradkyne a skvelé osôbky v jednom sú tým správnym mixom pre nestranné informácie. Viac na http://www.dietaaja.sk/

2) Dojčenie. Ja som po cisárskom reze zažila krušné chvíle s dojčením. V jeden moment vám dieťa kričí od hladu, v druhý moment máte prsia ako Pamela a neviete, čo s toľkým mliekom. Česká Laktační liga má skvelo spracované videjká. Medzičasom ich bohužiaľ začali predávať na DVD, ale našla som príručku na stiahnutie a ešte jedno zabudnuté videjko, ktoré nestiahli :) 
http://www.kojeni.cz/maminkam/brozura-kojeni/  a  https://youtu.be/qB929d5YF3M. Fajn videjká su tiež na www.mamila.sk.

3) Starostlivosť o dieťa. Ako správne nosiť dieťa? Ako ho kúpať? Ako sa má vyvíjať mesiac po mesiaci? Neuveriteľne hodnotné knihy pre neskúsených i skúsených rodičov. Síce dizajnom veľmi neupútajú, ale prečítala som každú z nich už asi 5x a vždy si nájdem niečo nové. Skvelá Eva Kiedroňová a Rozvíjej se deťátko, Nežná náruč rodičú či Jak se rodí Vodníčci. Viac na www.kenny.cz. Odporúčam všetky tri. 

4) Šatkovanie. Nám ortopéd nosenie v šatke neodporúčal až do veku 6 mesiacov. Ale súhlasil s nosením v polohe tzv. kolísky. Bol to skvelý tip od kamošky. Malý bol schúlený v klbku a krásne sa upokojil. My sme využili Caboo carrier. Pre prvé tri mesiace skvelý pomocník. Teraz sa už doňho "drobec" nezmestí. 

5) Milé čítanie - veľa zaujímavých vecí som našla na http://babetko.rodinka.sk/. Moje obľúbené sú od Márie Kopčíkovej z Kvapky. Modrého koňa ja veľmi okrem bazárika nemusím ;)

A čo vy? Čo sa osvedčilo vám?