Abeland – čarovné miesto, kde sa cítite vítaní

O Abelande na Záhorí som sa prvý raz dopočula pred niekoľkými rokmi. Predstavovala som si ho ako komerčný salaš s pár zvieratkami. Bola som však úplne MIMO.

_DSC2906JPG

Do Abelandu sa chodí ako k rodine. Ono vlastne k rodine Abelovcov naozaj idete. Pustia vás priamo do dvora, do ich životov. Na rozsiahlom gazdovstve môžete kŕmiť kozičky (prineste si mrkvu). Pozriete prasiatka, ovečky, sliepky, kone... Navštívite malý mlyn, kde sa vlastnoručne melie obilie na chlebík, uvidíte pec, keramickú dielňu, kováčsky kútik či permakultúrnu záhradu. Je tam však omnoho viac, nebudem predsa všetko prezrádzať. To by vás potom nebavilo objavovať :D

1jpg

Najlepšie na celom Abelande je to, že sa cítite vítaní. Ako u dobrých priateľov alebo rodiny. Služby nie sú dokonalé. Občas sa chlapec pomýli a prinesie vám iný čajík, občas sa koláče minú skôr, ako prídete. Ale všetci sa snažia, aby ste sa cítili dobre.

2jpg

Ak nemáte program s drobcami na víkend, určite odporúčam. Je to len 20 km od Bratislavy. Otvorené majú IBA v sobotu od 10. hodiny do 17:00. (Radšej si vopred skontrolujte na Facebooku, či nemajú svadbu, občas bývajú pre verejnosť zatvorení.)

3jpg


Čo určite na mieste oceníte je:

  • nádherné prostredie, kde môžete deti nechať objavovať zákutia
  • príjemnú spoločnosť rodiny Abelovcov
  • najlepší ražný kváskový chlebík, domáce koláče či halušky (míňajú sa rýchlo, pozor) a možnosť osviežiť sa čajíkom či kofolou
  • detské ihrisko
  • zaujímavý program, ktorý sa mení podľa sezóny

Ešte pár technických vecí:

  • Vstupné je dobrovoľné.
  • Z Bratislavy idete po diaľnici smer Malacky. Zvoľte výjazd Lozorno. Prejdite cez Lozorno, takmer na konci dediny odbočte vpravo k jazeru (značené). Pokračujte stále rovno až po cca 3 kilometroch narazíte na zákaz vjazdu pri Lexovej vile. Ten ignorujte a pokračujte ďalej :D. Po pár metroch nájdete parkovisko Abelandu.