Dino mánia - hrkálka

V poslednej dobe som vyrobila pomerne veľa dinosaurov. Keď sa mal pred pol rokom narodiť kamarátke Viktor, chcela som mu darovať niečo zo srdca. A keďže ich rodina „fičí“ na dinosauroch, voľba bola jednoznačná.

Na internete som našla niekoľko modelov, ale nebola som s nimi veľmi spokojná, preto som si vyrobila vlastný. Hádam sa vám páči. Prikladám jednoduchý návod so strihom, ako si ho vyrobiť doma.

Čo budete potrebovať?

  • hrkálku – pokiaľ chcete, aby dinosaurus vydával zvuky, kúpte si v galantérii hrkátko, pískatko, alebo môžete ušiť iba jednoduchého plyšáka a revať „wuaaa“ :D
  • zbytky látok – ja som zvolila obyčajnú pevnejšiu bavlnenú látku. Jeden druh na telo a jeden na šupiny.
  • vankúšovú výplň. Pokiaľ šijete pre bábätko, odporúčam antialergickú
  • niť v zodpovedajúcej farbe plus vyšívaciu niť na oči

Postup

1)     Stiahnite si strih na dinosaura TU.

2)     Podľa vzorku vystrihnite telo a šupiny. Nezabudnite pridať 0,3 cm prídavky a diely začistiť.

piskatkojpg

3)     Zošite šupiny na rubovej strane. Ja som si pomáhala strojom, ale ak šijete iba jeden kus, zvládnete to i ručne. Prevráťte a vložte vankúšovú výplň.

piskatko3jpg

4)     Na telíčku vyšite očká. Odporúčam to urobiť pred zošívaním, ide to jednoduchšie. Pokiaľ ste očká ešte nevyšívali, odporúčam vám vyskúšať si to nanečisto. Mne chvíľu trvalo, kým som získala grif. Nie je na tom ale nič ťažké. Miznúcim perom si nakreslite oko. Obšite okraje drobným jednoduchým stehom. To bude vaše vodítko. Potom očko vyplňte hustým stehom. Steh smeruje od okraja k okraju tak, že vždy pichnete ihlu tesne za vodítko. Nebude ho tak vôbec vidno.

piskatko2jpg

5)     Teraz zošijeme telíčko. Priložte diely rubom a zošite časť bez šupín. Prevráťte. Teraz ideme ručne prišívať šupiny skrytým stehom. Priebežne si dinosaura napĺňajte a vyrovnávajte záhyby. Nezabudnite vložiť hrkátko/ pískatko obalené do výplne. Došite posledné šupiny a už sa len tešte z novej originálnej hračky :)


dino2_tmjpgjpg