Kam na výlet s deťmi: Banská Štiavnica

Našu hlavnú dovolenku s drobcom sme tento rok strávili v Banskej Štiavnici. Do Štiavnice sme išli presvedčení, že poskytuje množstvo aktivít pre deti. Keď sme však prišli na miesto, zistili sme, že tomu tak celkom nie je. Hlavne, keď prídete na konci augusta a letná sezóna pomaly končí.

Napriek tomu sme si výlet užili. Ak plánujete návštevu mimo letných prázdnin, pozrite sa na naše tipy, možno si niečo vyberiete ;) Začnem tými najznámejšími priamo v meste.

Tvorivé dielne Terra Permonia

Hľadáte raj pre tvorivú rodinu? Našli ste ho. V SOBOTU si nenechajte v žiadnom prípade ujsť dielničky v centre Terra Permonia priamo na námestí. I náš dvojročný Miško si tam našiel zábavu na 2-3 hodinky, pričom aktivity sú určené skôr pre starších. Čo sme robili? Všetko. Pozerali vláčiky, stavali z lega, maľovali na papier centrifúgou, točili centrifúgu :D, maľovali štetcom na výtvory, ktoré si s hrdosťou vyrezávali mama a ocko a vytvorili menovky pre celú rodinu :D Je tam toho kopec.

dielnickyjpgjpg

Naše nadšenie zdieľalo niekoľko ďalších rodičov a dá sa povedať, že miestami boli oteckovia viac motivovaní ako samotné deti :D Dobre bolo, vyskúšajte. Otvorené v sobotu od 11:00-17:00, cez prázdniny každý deň, ale radšej „čekujte“ TU. Vstupné 4 eurá (dieťa plus rodič).

vytvoryjpg

Prvá návšteva bane/ baničky

Štôlňa Michal sa nachádza hneď vedľa infocentra a je super! Je to vlastne malý tunel, ktorý začína i končí na námestí a meria pár metrov

Pre dospelákov nuda, pre drobcov obrovský zážitok. Vypýtajte si baterky a bežte hľadať zlato! Nájdete vláčiky a dokonca i papierového netopiera. Pre veľký úspech sme cestu absolvovali 2x. Vstupné 50 centov.  

vbanijpg

Magická kalvária

Na kalváriu jednoducho musíte ísť. Je to v podstate obrovská preliezka. Nezáleží na tom, ako ďaleko sa dostanete, krásne je všade. V okolí sa pasú kravičky, deti musia skontrolovať každé zastavenie a dokonca môžete podporiť kalváriu tak, že si za euro kúpite sviečku a zapálite ju... Toľko zážitkov!

kalvariaJPG

Banské múzeum v prírode

Zatiaľ čo výlet do bane na hodinu a pol pre najmenších veľmi nie je, preskúmať areál - to je iná vec. 

banskemuzeumJPG

Nájdete v ňom malé mašinky, vláčiky, výťahy, kamene... Skrátka veľa zábavy za málo peňazí. Povrchová expozícia za 1 euro. V blízkosti sa nachádza pekný tajch Klinger, na ktorý prídete za pár minút. Posledné metre sú pomerne strmé, ale keď tam vyleziete, stojí to za to.

masinkaJPGMiesta na vyšantenie

Miškovi veľmi chýbalo jeho ihrisko a kamaráti. Preto sme sa mu snažili nájsť miesta, ktoré by mu to aspoň čiastočne nahradili. Na pretekárske závody bol skvelý kúpeľný park v Sklených Tepliciach. Nádherné lesné ihrisko/ náučnú cestičku Belian majú v Banskej Belej. 

ihrisko_banskabelajpg

Tento výlet vrelo odporúčame. Tip naň vyhrabal niekde tvorivý ocko a bol ozaj naj. Preliezky, drevené sochy, mini rozhľadňu, či dokonca macov brloh nájdete v krásnom prírodnom areáli. Nachádza sa neďaleko trate, hneď pri starej továrni, ktorá je zároveň i technickou pamiatkou. 

Prekvapivo fajn dopadol i výlet v areáli hotela Salamandra, ktorý v pondelok večer pred dažďom patril len nám. Dráha na motorkovanie, trapolíny, mini ihrisko, tajch s plážou a dobrá káva,čo si viac môže dieťa a rodič priať? :D

Kde jesť a piť

Keď sme išli do Štiavnice, myslela som, že na každom rohu nájdeme prijemnú reštauráciu či kaviareň s detským kútikom. Ale miest, kde sa zložiť s neposedným dieťaťom sme nenašli veľa.  

Dobre bolo na terase v kaviarni Gavalier. Pekný priestor vonku vytvoril i trochu podivný bar Tidly cafe, kde sa Mišo vyšantil v guličkovom bazéne. 

gulickyJPG

Skvelú záhradu s preliezkami, kde sa dá i najesť,  majú v Reštaurácii pod kalváriouNachádza sa hneď pri informačnom centre Kalvária, ale rátajte s vyššími cenami... 

restauraciapodkalvariouJPG

Vynikajúco a za ľudovejšie ceny varia v neďalekom Svätom Antone na ranči Nádej. Tiež majú mini ihrisko.

Milý vnútorný mini detský kútik sme našli "až" jeden. Vo vychýrenej Divnej pani, kde bola plnka a dostali sme sa tam až na druhý raz.

Jesť sme preto chodili hlavne do BS Streetfood, kde varili dobre a na jedlo sme nemuseli čakať. Zjedli sme ho buď vonku na drevených stoličkách, alebo sme si dali obed zabaliť. Na stránke Štiavnice však nájdete aktuálne menučka. Ak máte dieťa, ktoré vydrží sedieť dlhšie ako 5 sekúnd, určite si príjemnú reštauráciu nájdete i keď bude chladnejšie :D

Prajeme krásne výletovanie!

Tvorivá rodinka