Lážo plážo nohavice

Ak máte doma lezúňa, tieto trojštvrťové pudláčiky budú preňho ako stvorené. Dlhšie som na strihu pracovala a upravovala ho tak, aby ho zvládli ušiť i úplní začiatočníci. Stačí si jednoducho vytlačiť priložené obrázky na tlačiarni a pustiť sa do šitia.  Všetko s dispozícii zdarma, vo veľkosti 62 - 92.

Čo budete potrebovať?

 • Tlačiareň - trošku netradične
 • Ľahký úplet (elastická látka). Pol metra vám bude stačiť a ušijete z neho niekoľko kúskov v rôznych veľkostiach.
 • Patent metráž/ tunel – 5,5 cm
 • Detská guma, šírka 2 cm – dĺžka závisí od pásu vášho dieťatka
 • Niť

Postup

 1. Vytlačte si strih na tlačiarni. Dávajte pozor pri nastavení tlače. Obrázok vytlačte v originálnych rozmeroch, neprispôsobujte ho veľkosti papiera ani neorezávajte. Kontrola správnosti – logo „tvorivá mama“ by malo mať na šírku 5,5 cm.
 2. Zlepte si hárky papiera podľa obrázku a vystrihnite predný a zadný diel nohavíc v zodpovedajúcej veľkosti.strihpudlaciky1tmjpgstrihpudlaciky2tmjpg
 3. Prichystajte si vypraný úplet a prišpendlite strih. Pozor na predný diel (1). Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde je látka prehnutá.
 4. Vystrihne – strihajte 0,5 cm od okraja strihu, aby ste získali prídavky na švy.
 5. Odmerajte pás vášmu dieťatku. Tento údaj budete potrebovať na 2 veci: 

 • dĺžku gumky  - strihajte o 1 cm dlhšiu gumu, aby ste mali rezervu na zašitie 
 • dĺžku patentu - z patentu vystrihnite z patentu pás široký 5,5 cm vrátane prídavkov, dlhší o 6 cm ako je dĺžka pásu vášho dieťatka.

A už len zošiť.

Šite najužším „cikcakom“ alebo elastickým rovným stehom, ak ho váš stroj zvláda. Inak sa bude niť trhať. Samozrejmosťou je začistenie všetkých švov, to opisovať nebudem.

dscf82172jpg

 1. Najprv zošite ľavý a pravý bočný šev.
 2. Na pás prišite preložený patent na polovicu. Toto je trošku náročnejšie, pretože patent je kratší ako dĺžka látky. Na začiatku švu zošite 1 cm „klasicky“, potom patent rovnomerne naťahujte a prikladajte k úpletu. Pomaly prešívajte. Patent sa vám pekne nariasi.dscf82213jpg
 3. Zošite zadný šev bez patentu.
 4. Začistite spodný okraj nohavíc
 5. Do patentu vložte gumičku a zašite. Ručne zašite patent skrytým stehom.

A hotovo! Super rýchly a super efektný projekt.

Tak šitiu zdar!

collage-2017-07-24png