Montessori veža - IKEA Hack

Návod, ako vytvoriť učiacu vežu či "learning tower", vám tento raz prináša náš tvorivý ocko. Ďurko je skvelý. Montessori veža je aktuálne najužitočnejšia pomôcka v našej kuchyni. Zostrojil ju z IKEA schodíkov a pár kúskov dreva a nedám na ňu dopustiť. Miško mi pri varení stále chce pomáhať a bez nej by som nič neurobila. Teda samozrejme je to varenie s loptošom, takže ingrediencie sú všade, ale je to celkom dobrá zábava. Mišo ľúbi všetko ochutnávať a vylizovať hrnce ;)

montesorri_veza_TMjpg

Na vežu sme začali Miška učiť, keď sa naučil chodiť. Vtedy nebol veľmi spokojný. Postupne sa však na vežu naučil pekne vyliezať a stojí tam v pohode i 20 minút - teda keď je čo robiť. Máme však kamaráta Olivera, ktorý vie z veže s prehľadom vyliezť na kuchynskú linku (dieťa horolezca). Určite preto nenechávajte drobcov bez dozoru.  

Čo budete potrebovať

  • Schodíky IKEA BEKVÄM
  • Drevené hranoly - drevo odporúčame smrekové, je lacné a dobre sa reže aj vŕta, pevné je dosť. Hranoly sú lepšie kúpiť so zrazenou (zaoblenou) hranou – nie sú ostré pre malého, aj keď trochu drahšie. 
  • A1, A2 (4 ks) – hranoly 410x38x38 (A1, A2 sa líšia len dierami) - Dĺžky dielov A odporúčam prispôsobiť výške veže, podľa stola alebo kuchynskej dosky.
  • B (2 ks) – hranoly 300x45x25
  • C (2 ks) – hranoly 165x45x25
  • D (2 ks) - hranoly 165x25x20
  • E (1 ks) – tyčka 300x20mm, tvrdé drevo (buk)
  • 18 ks vruty do dreva, zapustená hlava (aby sa skryli a neškrabli) 
  • Vŕtačka, lepidlo, šraubovák, pílka

Prierezy hranolov môžu byť aj mierne odlišné, nie je nutné mať presné rozmery – ja som zbehol do Hornbachu a zobral čo bolo skladom.

zoznam_veza_TMjpg

Postup

Všetko sa dá spraviť rozoberateľné na vruty, ale ja som si poistil aj lepením – lepšie to drží, nie je tak náročné na presnosť merania a dielov, pár milimetrov rozdielov sa stratí. Jediné, čo som nelepil je pripevnenie na Ikea schodíky, až Mišo vyrastie tak sa jednoducho dá konštrukcia dole.

1.     Na podložke si zložiť k sebe diely A1, A2, C, D – tvoria obe bočnice. Šikovnejší naznačia diery, navŕtajú, ale pokojne sa dá najprv aj diely zlepiť, nechať preschnúť a keď všetko bude držať – ešte pre istotu poistiť vrutmi. Samozrejme, spraviť aj ľavú aj pravú stranu, zrkadlovo.

bocnica_TMjpg

2.     Ľavú aj pravú bočnicu spojiť dielmi B, dať si pozor na pravé uhly, prirovnať aj k IKEA schodíkom, kam sa neskôr konštrukcia pripevní.

 hornacast_TMjpg

3.     Diel E (kruhový prierez) sa dá spraviť aj vyberateľný (vykružovačom s priemerom 20mm), je to praktické ak sa vám dieťa zasekne J (u nás pravidelne prvý týždeň, potom už sa Mišo naučil). Ja som ho však pripevnil napevno – spevní sa konštrukcia.

4.     Dajte dole vrch z IKEA schodíkov. Ide to jednoducho, zospodu sú dva vruty, tie stačí vybrať a je to. Položte si na túto dosku vrchnú konštrukciu (už spojenú), a naznačte (obkreslite) si nohy. Do stredu potom vyvŕtajte diery, cez ktoré sa vrutmi pripevní vrch. Pôjde to ťažšie, je to tvrdé drevo. 

Pozor – aby ste mohli dosku potom pripevniť naspäť na IKEA schodíky, treba zapustiť hlavy vrutov aby netrčali. Ak nemáte záhlbník (áno, aj také existuje :D tiež som nepoznal ten názov) tak pokojne len väčším vrtákom. stupen_veza_TMjpg

5.     Už le

n pripevniť vrch a je to!

Vežu môžete potom natrieť, dajte si však pozor na farbu. Ideálne certifikovanú pre styk s potravinami, do destkých izieb a podobne.

Ešte pár fotiek z procesu, ktoré by vám mohli pomôcť:

Detail diery v hranole, príprava pre zapustený vrut – použil som záhlbník. Ale išlo by to aj bez neho, ak máte silnú ruku alebo skrutkovačku.

detail1jpg

Detail na spoje – lepené, aj vruty

detail2jpg