Pletená čiapka z merino vlny

Túto čiapku som plietla, keď som Miško ešte v bruchu. :) Bolo to dávno či len nedávno? Ten čas na materskej úplne inak beží. Pamätám sa, ako som si pletenie vykladala na moje obrovské „bandero“, ktoré mi slúžilo i ako stolček :D

Tento návod je vhodný i pre úplných začiatočníkov, ktorý zvládajú hladko a obratko. Je inšpirovaný čapisom Phildar, ktorý som kúpila si tak pred piatimi rokmi. Nádherné návody. Lenže ako to tak býva, nemali úplne vychytané veľkosti. A tak som si strih upravila. Čiapka sadne detičkám vo veku 1 – 1,5 roka (obvod hlavy do 44 cm).

tmpng

Čo budete potrebovať?

  • 1 klbko merino vlny určenej pre ihlice č. 3 na čiapku
  • 1 klbko merino vlny kontrastnej farby určenej pre ihlice č. 3 na mačaciu tvár

Ja som použila DROPS Baby Merino.

Ako na to?

Pre začiatok sa pozrite na údaje na klbku. Na každej priadzi je uvedený počet očiek a radov pre kontrolnú vzorku, ktorou by sme mali uštrikovať štvorec v rozmere 10 x10 cm. Musíte sa dopracovať k tejto veľkosti. Ak pletiete tesnejšie, alebo voľnejšie, je potrebné prejsť na menšie či väčšie ihlice. Inak čiapka nesadne.

Keď ste zvládli tento krok, polovicu úspechu máte za vami. Ideme štrikovať 2 štvorce v rozmeroch 20 x 18 cm.

Nahoďte si 2x toľko očiek, koľko máte uvedených v počte očiek pre kontrolnú vzorku (48 očiek pre DROPS Baby Merino). Pleťte hladko až do výšky 18 cm a ukončite. Upleťte ešte jeden štvorec. Ak si trúfate, môžete v rámci druhého štvorca „vyštrikovať“ i mačaciu tvár. Ak nie, môžete ju nechať čistú alebo vyšiť motív neskôr. Vo vyššej kvalite si môžete stiahnuť návod tu.

navod_ciapka_TM4gif

Dovyšívajte fúziky.

Štvorce zošite spolu po troch stranách. Prevráťte a horné okraje zošite tak, aby ste vytvarovali ušká.

navod_ciapka_TM3png

Odstrihnite 9 dlhších kúskov vlny a upleťte z nich „vrkoče“. Začiatok i koniec zaistite uzlíkom a prišite skryte do vnútorného bočného šva.

navod_ciapka_TM2png

A hotovo! 

tm2png