Super truper nosivé nohavice.

Jeseň je už v plnom prúde. A kvôli schodom ešte sem tam stále vláčim Miška v nosiči. Ale nesťažujem sa, celkom mi to vyhovuje. Na tých pár minút mám ešte dojem, že mám doma bábätko. I keď je to už veľký 12 kilový chlap. :) 

Stále však bojujem s tým, že sa mu v manduke vytiahnu všetky nohavice až pod koleno. Takže som si vstúpila do svojho tvorivého svedomia a vymyslela super truper nosivé nohavice. A neviem si ich vynachváliť. Predĺžila som Miškovi patent na nohaviciach tak, aby sa dal zhrnúť, keď je v „nosiacej fáze“. Nohavice som ušila z alpenfleecu (teplákovina s chĺpkami na vnútornej strane), vďaka čomu sú hebké a super teplučké. No čo vám bude hovoriť, idem ešte aspoň dvoje ušiť...

pudlaciky9_TMjpg

Ak som vás „namotala“, ušite ich pre vaše deti tiež. Nakreslila som strih, ktorý ako inak dávam k dispozícii zdarma. Dostupný je vo veľkostiach 74 – 92. Iba si stiahnite PDF, vytlačte, zlepte strany, vystrihnite a hotovo. Ste pripravené na šitie.  

Čo budete potrebovať?

  • 50 cm alpenfleecu alebo inej strečovej látky, z ktorej chcete nohavice ušiť. Nie je úplne bežný, ale dá sa nájsť. Ja som kupovala alpenfleece cez net v Bubulákove.
  • Bavlnený patent – keďže sa každý predáva v inej veľkosti, vyrátajte si potrebu podľa strihu (potrebujete vystrihnúť 2x diel č. 3)
  • Detská guma šírky 2 cm 

Strih na stiahnutie

Ako na to?

  1. Vytlačte si strih na tlačiarni. Pri tlači si v nastaveniach dajte pozor, aby ste vytlačili obrázok v skutočnej veľkosti. Neprispôsobujte mierku veľkosti obrázka. Logo tvorivej mamy musí mať 4,9 cm. Strany zlepte k sebe lepiacou páskou a vystrihnite.
  2. Prichystajte si vopred vypranú látku a prišpendlite strih. Prerušovaná čiara naznačuje miesto, kde je látka prehnutá – týka sa to predného (1) i zadného dielu (2).
  3. Prišpendlite strih č. 3 na preložený bavlnený patent (potrebujete dva kusy).
  4. Vystrihnite – strihajte 0,5 cm od okraja strihu, aby ste získali prídavky na švy.
pudlaciky_TMjpg

Už zostáva iba zošiť. Keďže budeme šiť elastickú látku, musíme používať elastické švy. Inak by sa látka nepekne vlnila a trhala. Ja mám iba jednoduchý stroj a používam cikcakový steh. Menší na zošitie. Väčší entlovací na začistenie.

pudlaciky4_TMjpg

Postup šitia:

Zošite bočný šev na pravej strane. Zošite ho i na ľavej strane ale v hornej časti v oblasti pása nechajte 2,5 cm nezošité (budeme tam prevliekať gumičku). Zošite vnútorný šev nohavíc. Začistite.
pudlaciky3_TMjpg
Zošite bočnú stranu patentu. Preložte patent na polovicu a rubovou stranou priložte na spodný koniec nohavice. pudlaciky5_TMjpg

Rovnomerne prišpendlite alebo rýchlo prišite veľkými stehmi v rukách. Táto časť si vyžaduje trochu trpezlivosti, ale oplatí sa to urobiť. Potom iba jednoducho prešijete na šijacom stroji a začistíte.

pudlaciky6_TMjpg
Zostáva už zašiť iba pás. Potrebujeme zistiť dĺžku gumičky. Najlepšie je priložiť ju priamo na pás a jemne natiahnuť tak, aby to bolo dieťatku pohodlné. Naznačíme si dĺžku ceruzkou na gumu. Začistíme horný okraj pásu. Preložíme látku tak, aby sme mali ohyb 2,5 cm od okraja a ušijeme tunel na gumičku. Ak si trúfate, môžete okraj prehnúť a ukryť dovnútra tunela. Ak nie, nič sa nestane. Navlečieme gumičku, stiahneme a na značke prišijeme k sebe. Odstrihneme a v rukách zašijeme otvor pre gumku matracovým neviditeľným stehom.

A hotovo! Ide sa na výlet!


pudlaciky8_TMjpg