Návod na ochranné rúško pre dospelých i deti

Tejto téme som sa chcela naozaj vyhnúť. Ale v poslednej dobe mi píše veľa ľudí, či šijem rúška. Nešijem. Zatiaľ. Ale popravde som sa začala touto témou zaoberať a prehľadala som dostupné zdroje. Netom sa šíria rôzne návody na rúška a mňa ozaj zaujíma, či to funguje a ako. Lebo ľudová slovesnosť nemá hraníc a neverím týchto domácim receptom, kým nemajú za sebou aspoň aké také štatistiky.

Perfektný blog som našla na Sashe. Vytvorila ho Biohandmade a ja ho doplním o pár vecí, ktoré som zistila.

navodruskojpg

Funguje to?

Našla som celkom dobrý výskum zaovberajúci sa efektivitou doma vyrobených rúšok (link na konci článku). Tu sú závery: Po domácky robené rúška fungujú. Nie úplne, ale ak zvolíte dobrý materiál a strih, vedia zachytiť viac než 50 % vírusov. Pre zaujímavosť v laboratórnych testoch najlepšie vychádza maska zo sáčkov z vysávača :D Ale prežijete v nej iba krátko lebo prepúšťa málo vzduchu a neudýchate to. Takže treba zvoliť niečo, v čom budete vedieť fungovať a dostatočne vás ochráni.

Aký je teda ten naj materiál? Ľan, 100% husto tkaná bavlna, napríklad z posteľnej bielizne. Môžete si urobiť i luxusnú hodvábnu masku, ale tá sa vám bude asi zle udržiavať :D

efektivita_materialujpg

Zaujímavý fakt je i ten, že to, že urobíte rúško z viacerých vrstiev látky, vám reálne proti vírusom takmer vôbec nepomôže, iba to zníži komfort dýchania. Takže sa netrápte a v pohode robte iba jednovrstvové.

Strih

Tento strih je trošku zložitejší na šitie, ale páči sa mi, že dobre prilieha a je tam verzia i pre detičky.  

Tu je strih na rúško pre dospelého

 ruskodospelyjpg

Tu je strih na rúško pre deti

 ruskodetijpg

Ako ušiť: 

navodrusko3jpg

V skratke: toto rúško je dvojvrstvové. Takže vystrihnite 2x diel z vrchnej látky a 2x zo spodnej. Prešite okrúhlu časť vrchnej. Začistite okraj - nechajte len 0,5 cm a nožnicami jemne nastrihnite, aby vytvoril pekný oblúk. Prešite pri šve. To isté urobte so spodnou vrstvou rúška.
Teraz položte obe časti na seba rubovou stranou. Prešite horný a dolný okraj. Prevráťte a opätovne prešite pri šve. 
Už iba ohnite bočné strany a urobte tunel pre gumičku. Prešite. Hotovo.

Nezabudnite, že pred a po manipulácii s rúškom si treba umyť ruky. Rúško uzatvoriť v sáčku a doma oprať, prežehliť.  

Veľa zdravia prajem. 

Daski  

 Zdroje:

https://smartairfilters.com/en/blog/best-materials-make-diy-face-mask-virus/?rel=1&fbclid=IwAR0pMxl5HUM2SssSpraNSG0TogxffHZx2jGLZn31ujMd58GEbyhMMFE5mnE

https://www.cottontimemagazine.com/page/10