Prirodzený pôrod či sekcia?

Náš druhý drobček má presne týždeň a ja som si našla prvých 5 minút času pre seba. A povedala som si, že hodím pár myšlienok o pôrode na papier, kým ich mám v čerstvej pamäti.

Momentálne je na Slovensku celkom aktuálna téma prirodzených pôrodov po cisárskom reze. Zatiaľ nie je veľa maminiek, ktorým bol prirodzený pôrod umožnený. Ak sa rozhodujete, možno vám pár mojich pozorovaní pomôže :)

Ďalšia sekcia?

Môjho staršieho syna som priviedla na svet cisárskym rezom. Operácia bola plánovaná, malý bol otočený koncom panvovým a bol veľký. Druhé tehotenstvo išlo dobre. Druhý drobec rýchlo pochopil, že ak sa neotočí ako má, bude dostávať údery futbalkou J Stála som pred otázkou, kam ísť rodiť a tým pádom i ako. Vo väčšine štátnych nemocníc nasleduje po cisárskom reze opäť cisársky. Ja som za posledné roky absolvovala veľa operácií kvôli endometrióze a na ďalšiu sa mi vôbec nechcelo. Rozhodla som sa ísť preto do Kocha a urobiť všetko pre to, aby som rodila prirodzene.

A môžem povedať, že keď takto spätne porovnávam oba pôrody, urobila som veľmi dobre. Tak laicky som spísala, ako som prežívala prvé obdobie po cisárskom a po prirodzenom pôrode, môžete si to porovnať.  

 

Cisársky rez

-       Dieťa je rýchlo na svete a bez bolesti. Bolesť však len príde hneď, ako sa preberiete a odstaví vás na ďalšie 2 dni. Keďže sa pomerne dlho neviete hýbať, neviete sa postarať o svoje bábätko, ktoré vám nosia iba občas. Vaše emócie s vami mávajú, pretože ste mamou a dieťatko nemáte pri sebe. Chcete byť veľmi s ním. Po 48 hodinách už konečne máte pocit, že viete fungovať i bábätkom.

-       Nábeh laktácie je komplikovaný, keďže nemôžete prikladať bábätko tak často, ako by ste chceli, treba sa sústrediť na to, aby ste to zvládli. Na začiatku je málo mliečka a dieťatko je hladné. Potom zrazu neviete, čo s ním.

-       Jazva zrastá rýchlo, ale musíte si dávať veľký pozor na námahu. Zdvíhať ťažké bremená ako kočík s dieťaťom síce po dvoch týždňoch zvládnete, ale mne sa tým kvalitne rozvinula diastáza a veľkého brucha som sa nevedela zbaviť mesiace.

 

Vaginálny pôrod

Zvládnem to? V prvom rade chcem povedať, že som si veľmi po tom cisárskom reze neverila. Bola som síce matkou, ale vlastne som vôbec nevedela, ako rodiť. Taký zvláštny pocit. Snažila som sa nájsť k tomu viac informácií, ktoré ma však viac menej stále viac privádzali do neistoty. Musím však povedať, že ozaj zbytočne. To telo vie, čo má robiť a keď máte dobrého lekára, v ktorom máte podporu, dáte to.

-       Áno, pôrod je pôrod. Nie je to ľahké, niekto rodí dni, niekto hodiny. Ja som rodila presne hodinu. Ale bola to riadne pekelná hodina. Telo sa hnalo šialenou rýchlosťou a ja som ledva vládala vnímať, čo sa deje. Príroda je však taká milá, že zariadila, aby som si to už veľmi nepamätala J  Hneď, ako bol malý na svete, prišiel nával úľavy a šťastia. Chcelo sa mi odtancovať z pôrodnej sály na izbu a užívať si drobca :D Aj by som to reálne zvládla. Ale trvali na tom, že ma odvezú :D

-       Ste hneď so svojím dieťatkom a viete sa oň starať.

-       Pôrodné zranenia sa rýchlejšie hoja a vy viete fungovať. Jasné, záleží to od samotného pôrodu a nie je to med lízať, ale oproti sekcii je to veľký rozdiel.

-       Bruško sa rýchlejšie dostáva do pôvodného stavu. Určite je to individuálne, ale ja po týždni od vaginálneho pôrodu vyzerám rovnako ako po troch mesiacoch po cisaráku.

Takže suma sumárum za mňa, keby som sa na vašom mieste rozhodovala, išla by som do prirodzeného pôrodu. Samozrejme sa treba poradiť s lekárom. Netreba za každú cenu tlačiť na veci, ak sú rizikom pre maminku a dieťatko.  Ale ak máte možnosť voľby, vyberajte :D